א – .ב

אומרים די לבריונות ברשת!!!
ביוש, האם יש מצב שזה לגיטימי?

אם היינו מספרים לכם שבעולמינו היום נעשים משפטי “צדק” ברחוב, ולאזרח הקטן יש את הלגיטימציה  להעניש?
אם היינו מספרים לכם שניתן להתאגד לכוח עצום תוך דקות
אם היינו מספרים לכם שמילה יכולה לדקור כמו סכין
והכל נעשה במדיה !
בעידן הטכנולוגי שבו אנו נמצאים כיום העצים את תופעת השיימינג –ביוש  האדם בפומבי באמצעות הרשתות החברתיות למימדים מדאיגים ובעיקר אנו למדים מה עוצמה של מילה.
מצד אחד  לתופעה זו יש היבט חיובי אפקט ההרתעה, יש בכוחה להרתיע אנשים עם נטייה להתלהם על נותן השירות, לחותכים מימין את הנהג  כדי לעקוף את הפקק, לחונים בחניה כפולה, לתנהגות מבישה בחו”ל ועוד .. .כמו כן הוא משמש כלי לאזרח החלש במאבקו נגד רשויות או חברות הפוגעות בזכויותיו.
ומצד שני  סרטוני הוידאו  המבישים,  שכובשים את הרשתות החברתיות כיום , שכל מטרתם  להראות את הישראלי המכוער. סרטים אלו מוטים  וחשופים למשפט ציבורי ללא הגנה משפטית ראויה וצודקת.  מעשים אלו נתפסים כעוולה שנגרם לאחר ומעשה זה נחרט בזיכרון הציבור כאות קין על מעשיו ועל בני משפחתו (ראה סיפור השוקולד במטוס אלעל…).
השימוש החיוני היום יומי ברשתות החברתיות (ווצאפ, פייסבוק) של מבוגרים,נערים וילדים כאחד, מקשה על ההבחנה בין טוב לרע ולכן יהיה קשה מאוד להזהיר מפניו, שלא להפיץ סרטונים מבישים ומביכים ברשתות העלולים לגרום לאדם שהופץ על שמו מידע או סרט מביש,  לפגוע בנפשו ואף להתאבד.
כמו כן, הזמינות  והגישה המהירה למכשירי הנייד מעודדים ללא אבחנה שליחה והפצה מיידית של כל תיעוד, תמונה או סרטון שנמצאים ברשותנו לכל חבר ומכר וכך בעצם מפיצים מידע היסטורי ועדכני על כל אחד ואחד מאיתנו. בניגוד לדור הקודם, בדורנו היום הכול כמעט מתועד ברשתות החברתיות,מרגע יציאתנו מרחם אימנו ועד מותנו. ברית מילה, בר מצווה חתונה, נשיקה ראשונה, פוזה מביכה וכו’ ומרגע הפצתם השימוש בחומרים אלה הם נחלת הכלל, ומכאן ועד לסרטון השיימינג הבא הדרך קצרה.
מטרתנו כתיאטרון אשר מחויבים למעורבות חינוכית וחברתית, לנצל את המימד הדיגיטלי דהיינו הרשתות החברתיות, אשר להם השפעה חזקה על התפיסות והמושגים בחיינו,  להפחתת תופעת הביוש  ללא הגנה ראויה.
הסרטון שנציג בפני קהלי יעד רבים מוקדש לתופעת ה”שיימינג”- ביוש במדיה. בסרטון זה נחווה ונצפה כיצד נענשים  כל הנוגעים בדבר, המתלהמים ,הפורעים והבוטים ואולי כך נתרום, ולו במעט,  להבנה ולמשמעות השלילית שבה ולהדרתה מהחברה

על ההצגה :

ההצגה בנויה בסגנון “תיאטרון דילמה”:
שני שחקנים מעלים סצנה ב- 6 קטעים.
בין לבין עולה מרצה מומחית בתחום השיימניג והבריונות ברשת ומגיעה עם הקהל לתובנות בצורה אינטרקטיבית  .
אורנה  (שם משפחה)–  מאיגוד האינטרנט העולמי , פועלת לקידום המודעות של חוסר מוסר ברשת- אורנה נפגשת עם נוער שנפגע מתופעת השיימינג והיא פועלת לצמצום המקרים.